Jak wytępić szkodniki w sadzie? szkodniki w sadzie
Jeżeli mamy sad, to chcemy, aby wszystko w nim pięknie rosło. Chodzi nie tylko o to, aby nasza praca nie poszła na marne, ale żebyśmy faktycznie mogli korzystać z jej owoców. Dlatego też z pewnością nie będziemy zachwyceni, jeśli okaże się w pewnym momencie, że mamy szkodniki w sadzie. Będziemy chcieli się ich jak najszybciej pozbyć i będzie to możliwe nawet bez korzystania ze środków chemicznych. Jednak żeby nasze działania faktycznie przyniosły spodziewane efekty, musimy najpierw rozpoznać rodzaj szkodników, które pojawiły się w naszym sadzie. Wówczas będziemy mogli wybrać odpowiednią metodę pozbycia się ich.
Jakimi metodami można sobie radzić?
Jeżeli zauważyliśmy, że mamy szkodniki w sadzie, to jak najszybciej powinniśmy przejść do działania. Naszym problemem są mszyce, roztocza i inne, nieopancerzone szkodniki. Na nie najlepszą metodą może się okazać specjalnie przygotowane mydło w aerozolu składające się z odpowiedniej dawki płynu do mycia naczyń, oleju i wody. Oczywiście zanim użyjemy takiego preparatu, powinniśmy go najpierw wypróbować na kilku liściach, a dodatkowo musimy pamiętać, aby nie używać go w suche i gorące dni, bo wówczas może się okazać, że wyrządzimy szkody na swoich roślinach.
Niemniej, możemy być pewni, że taki roztwór świetnie poradzi sobie z tego typu szkodnikami w sadzie i przez długi czas nie będziemy już musieli się nimi przejmować. Jeżeli na naszych drzewach owocowych pojawiły się grzyby, to koniecznie powinniśmy zastosować aerozol siarkowy. Jest on bardzo skuteczny, jednak pamiętajmy, żeby go używać na początku okresu wegetacyjnego, a więc w chwili, gdy pąki dopiero zaczynają nabrzmiewać. Jeśli zostanie on wówczas zastosowany, to możemy być pewni, że szkodniki w sadzie staną się dla nas tylko nieprzyjemnym wspomnieniem.
Preparaty całoroczne
Czasami może się okazać, że będziemy potrzebować preparatów, które mogą być używane przez cały rok, jeśli chcemy mieć pewność, że szkodniki w sadzie się nie pojawią. Wówczas świetnie sprawdzi się olej ogrodniczy. Przede wszystkim zwalcza on jaja i larwy szkodników, a możemy go stosować przez cały rok, pod warunkiem, że z naszych roślin jeszcze nie opadły liście. Jeśli nie chcemy samodzielnie przygotowywać takich preparatów na szkodniki w sadzie, to zawsze możemy udać się do sklepu ogrodniczego, powiedzieć z czym mamy problem i tam kupić specjalistyczne preparaty. Najważniejsze jest tutaj rozpoznanie, jakie mamy szkodniki w sadzie, bo wówczas łatwiej będzie dobrać odpowiedni preparat. Taki, który szybko i skutecznie sobie z nimi poradzi.