Jakie warzywa i owoce warto nawozić? nawożenie owoców i warzyw nawożenie ogrodu
Tak naprawdę, każde warzywa i owoce warto nawozić. To dlatego, że nie zawsze mogą one pobierać z gleby to, co jest im niezbędne do prawidłowego rozwijania się. Dlatego też, tak ważne jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób powinno się odbywać takie nawożenie ogrodu, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że robimy to dobrze i że faktycznie nasze rośliny otrzymują wszystko to co najlepsze. Im więcej więc, będziemy wiedzieć na temat ich pielęgnacji i odpowiedniego nawożenia, tym większa będzie szansa, że będziemy mogli się cieszyć z pięknie prezentujących się roślin.
O czym musimy pamiętać?
Trzeba wiedzieć, że nawożenie owoców i warzyw ma ściśle ustalone zasady, których powinniśmy się trzymać, jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko będzie szło po naszej myśli. Przede wszystkim, warto pamiętać, że w okresie zimowym i wczesnowiosennym, a więc wtedy, gdy pojawiają się nowalijki, nie powinny być one intensywnie nawożone azotem, ponieważ może on zostawać w roślinach i być groźny dla człowieka. Do tego, trzeba pamiętać, aby nawożenie ogrodu odbywało się przy zastosowaniu różnych nawozów, a więc co jakiś czas trzeba je zmieniać, bo wtedy będziemy mieli pewność, że dostarczamy do gleby wszystko to, co jest niezbędne, aby nasze warzywa i owoce dobrze rosły. Jeśli chodzi o nawożenie owoców i warzyw, to musimy również wiedzieć, że na glebach piaszczystych dawki nawozów mineralnych muszą być odpowiednio mniejsze, w stosunku do tych, które będziemy stosować na cięższych rodzajach gleby.
Jeśli stosowaliśmy obornik, to w pierwszym roku warto uprawiać: cebulę, por czy czosnek, a w kolejnym możemy zasiać: pietruszkę, szpinak czy sałatę.
Co wybrać?
Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze nawożenie ogrodu jest w pełni ekologiczne, a co się z tym wiąże, bezpieczne dla nas i środowiska, to z pewnością powinniśmy popatrzeć na nawozy organiczne. Wówczas do nawożenia owoców i warzyw możemy korzystać z obornika, który występuje w kilku rodzajach. Możemy więc wybrać taki, który będzie powstawał w wyniku przefermentowania odpadków.
Z drugiej strony, możemy skorzystać z obornika końskiego, który będzie ogrzewał podłoże i świetnie sprawdza się na glebach ciężkich. Do wyboru mamy także obornik bydlęcy, który najlepiej sprawdza się na glebach lekkich i zawiera spore ilości potasu. Bardzo ważne jest tutaj to, abyśmy się zastanowili, w jaki sposób ma się odbywać nawożenie ogrodu. Jeśli dobierzemy odpowiedni rodzaj nawozu, do rodzaju naszej gleby i tego, co ma być na niej uprawiane, to możemy mieć pewność, że nasze owoce i warzywa, będą nie tylko zdrowe, ale również i ładne.
To też oznacza, że warto się dokładniej zastanowić nad tą kwestią.